På Örebro kommuns webbplats använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till Sveaskolan och vår personal. Här finns även information om hur du gör om du vill framföra synpunkter på vår verksamhet.

Telefon och adress

Expedition: 019-21 31 45
E-post: sveaskolan@orebro.se

Besöksadress: Södra Allén 43
Postadress: Box 31310, 701 35 Örebro

Sjukanmälan

Kontaktuppgifter till skolledning och administration

Namn

Titel

Telefon

E-post

Anna Lindquist

Rektor

019‑21 37 75

anna.lindquist@orebro.se

Torbjörn Kämblad

Bitr. rektor grundskolan

019-21 41 30

torbjorn.kamblad@orebro.se

Torbjörn Norlund

Bitr. rektor särskolan

019-21 35 65

torbjorn.norlund@orebro.se

Emma Pantzar

Administratör

019-21 31 45

emma.pantzar@orebro.se

Micael Edberg

IT-samordnare

019-21 10 30

micael.edberg@orebro.se


Kontaktuppgifter till våra arbetslag

Arbetslag

Telefon

Fröet

Årskurs 2 och 3, grund­särskolan årskus 1–3

019-21 32 42

Blomman

Årskurs F–1, tränings­skolan årskurs 1–3

019-21 31 72

Grenen

Årskurs 5, tränings­skolan årskus 3–5

019-21 32 39

Kronan

Årskurs 4–5, grund­särskolan årskurs 4–6

019-21 31 66

Kontaktuppgifter till våra lärare

orebro.se kan du söka efter kontaktuppgifterlänk till annan webbplats till våra lärare.

Kontaktuppgifter till fritids

Avdelning

Telefon

Blomman

019-21 31 72

Kojan

019-21 32 42

Kronan

019-21 31 66

Kontaktuppgifter till elevhälsan

Namn

Titel

Telefon

E-post

Maria Löfström

Skolsköterska

019-21 37 80

maria.lofstrom@orebro.se

Giorgios Syrakis

Skolläkare

Besök bokas via skol­sköterskan


Annika Palmblad

Skol­psykolog

019-21 16 23

annika.palmblad@orebro.se

Susanne Bengtsson

Kurator

019-21 48 24

susanne.bengtsson@orebro.se

Lillemor Huononen

Special­pedagog

019-21 24 14

lillemor.huononen@orebro.se

Barbara Andersson

Specialpedagog

019-21 24 14

barbara.andersson@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolrestaurangen

Namn

Titel

Telefon

E-post

Pernilla Bergman

Kökschef

019-21 32 02

pernilla.a.bergman@orebro.se

Tyck till om vår verksamhet

Dina åsikter är viktiga för oss och hjälper oss att utveckla och förbättra vår verksamhet. Om du vill tycka till om oss och vår verksamhet, till exempel ge oss beröm eller framföra klagomål, är du välkommen att kontakta oss genom att lämna din synpunkt på orebro.selänk till annan webbplats eller ringa 019-21 10 00 (Servicecenter).

Hitta hit

Sveaskolan ligger granne med Sveaparken och Södermalmshemmet.

Buss nummer 25 och 26 går utanför skolan. Hoppa av vid hållplats Sveaparken.

Huvudentrén till skolan hittar du under skolklockan.

Parkering för besökande finns på Södra Allén. Parkeringen är avgiftsbelagd.

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages