På Örebro kommuns webbplats använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till Olaus Petriskolan och vår personal. Här finns även information om hur du gör om du vill framföra synpunkter på vår verksamhet. Observera att årskurs F–6 har sin verksamhet i lokaler på norr, och att årskurs 7–9 har sin verksamhet i lokaler vid Oskarsparken i centrum.

Telefon, e-post och adress

Telefon: 019-21 10 00 (Servicecenter)

Årskurs F–6

E-post: opskolan@orebro.se

Besöksadress: Mäster Larsgatan 1
Postadress: Box 31330, 701 35 Örebro

Årskurs 7–9

E-post: op-skolan7-9@orebro.se

Besöksadress: Oskarsparken 10
Postadress: Box 31335, 701 35 Örebro

Sjukanmälan

Kontaktuppgifter till skolledning, administration och vaktmästeri

Årskurs F–6

Namn

Titel

Telefon

E-post

Anna NyströmRektor019-21 23 69,
076-551 50 56
anna.nystrom@orebro.se

Åsa Lager

Administrativ samordnare

019-21 25 08

asa.lager@orebro.se

Lars Söderhäll

Vaktmästare

070-577 07 80

lars.soderhall@orebro.se

Årskurs 7–9

Namn

Titel

Telefon

E-post

Marianne (Maja) Mustonen

Rektor, ansvarig för arbetslag A4, B1 och B2

019-21 29 29, 076‑551 56 18

marianne.mustonen@orebro.se

Margarita Fernandez

Rektor, ansvarig för arbetslag A1, A3 och B3

019‑21 23 72,
070‑243 03 70

margarita.fernandez@orebro.se

Ann-Sofi Hägerås

Administrativ samordnare

019-21 40 21

ann-sofi.hageras@orebro.se

Emil Coronius

Vaktmästare

070-540 12 88

emil.coronius@orebro.se

Kontaktuppgifter till all personal

orebro.se kan du söka efter kontaktuppgifter Länk till annan webbplats. till våra lärare. Du kan välja att söka på en persons namn eller på skolans namn. Om du söker på skolans namn får du fram kontaktuppgifter till all skolans personal.

Kontaktuppgifter till våra arbetslag

Årskurs F–6

Arbetslag

Telefon

Arbetslag 1 (årskurs F–3)

019-21 24 91

Arbetslag 2 (årskurs F–3)

019-21 24 92

Arbetslag 3 (årskurs 4–6)

019-21 24 93

Arbetslag 5–6 (Förskoleklass och fritidshem årskurs F–2)

076-551 55 52

Årskurs 7–9

Arbetslag

Telefon

Ansvarig rektor

Arbetslag A1 (8DFG)

019-21 14 11

Margarita Fernandez

Arbetslag A3 (7DEFG)

019-21 24 94

Margarita Fernandez

Arbetslag A4 (9DEF)

019-21 24 96

Marianne Mustonen

Arbetslag B1 (7ABC)

019-21 29 31

Marianne Mustonen

Arbetslag B2 (8A, 9ABC)

019-21 29 17

Marianne Mustonen

Arbetslag B3 (8BCE)

019-21 24 95

Margarita Fernandez

Kontaktuppgifter till fritidshem

Namn

Telefon

Sms

Fritidshem Mini


076-551 55 52

Fritidshem Mellan

019-21 24 91

076-551 14 21

Fritidshem Stor

019-21 24 92

076-551 14 22

Kontaktuppgifter till elevhälsan

Årskurs F–6


Namn

Titel

Telefon

E-post

Tina Eriksson

Skolsköterska

019-21 24 97

tina.eriksson@orebro.se

Åsa Borulf

Skolläkare

Besök bokas via skol­sköterskan


Maria Hjälm

Skolpsykolog

019-21 22 48


Anna Lindgren

Kurator

019-21 43 14

anna.lindgren@orebro.se

Anna-Karin Österling

Specialpedagog

019-21 23 29

anna-karin.osterling@orebro.se

Muna Ahmed

Modersmål och studiehandledning

076-551 54 61

muna.ahmed@orebro.se

Årskurs 7–9

Namn

Titel

Telefon

E-post

Lena Hjelmqvist

Skolsköterska

019-21 28 97

lena.hjelmqvist@orebro.se

Åsa Borulf

Skolläkare

Besök bokas via skolsköterskan


Maria Hjälm

Skolpsykolog

019-21 22 48


Carola Brolin

Kurator

019-21 25 16

carola.brolin@orebro.se

Katarina Magnusson

Specialpedagog

076-551 54 61

katarina.magnusson@orebro.se

Joacim Strömberg

Specialpedagog

019-21 28 94

joacim.stromberg@orebro.se

Cecilia Carrevik

Specialpedagog

019-21 28 66

cecilia.carrevik@orebro.se

Per S Warenmark

Studie- och yrkesvägledare

019-21 25 38

per.s.warenmark@orebro.se

Marika Mustonen

Elevkoordinator

070-205 27 00

marika.mustonen@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolrestaurang och café

Namn

Titel

Telefon

E-post

Stefan Svensson

kökschef

019-21 34 75

F–6: olauspetriskolan.kok@orebro.se

7–9: opskolan7-9.kok@orebro.se

Michelle Spångberg

caféet, årskurs 7–9


michelle.spangberg@orebro.se

Max Eriksson

caféet, årskurs 7–9


max.eriksson@orebro.se

Tyck till om vår verksamhet

Dina åsikter är viktiga för oss och hjälper oss att utveckla och förbättra vår verksamhet. Om du vill tycka till om oss och vår verksamhet, till exempel ge oss beröm eller framföra klagomål, är du välkommen att kontakta oss genom att lämna din synpunkt på orebro.se Länk till annan webbplats. eller ringa 019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter).

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Denna funktion fungerar inte i äldre versioner av Edge eller Internet Explorer.