På Örebro kommuns webbplats använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till Brickebackens skola och vår personal. Här finns även information om hur du gör om du vill framföra synpunkter på vår verksamhet.

Telefon och adress

Expedition: 019-21 36 79
E-post: brickebackensskola@orebro.se

Besöksadress: Björkrisvägen 18
Postadress: Box 31240, 701 35 Örebro

Sjukanmälan

Kontaktuppgifter till skolans personal, arbetslag, fritidshem, elevhälsa och skolrestaurang

Kontaktuppgifter till skolledning, administration och vaktmästeri

Telefon och e-post till rektorer, administrativ samordnare, administratör och vaktmästare

Namn

Titel



Katarina Wallströmer

Rektor, grundskolan

019‑21 13 64

katarina.wallstromer@orebro.se

Malin Skyrman Kindervall

Rektor, grundsärskolan

019-21 25 45

malin.skyrman.kindervall@orebro.se

Henrik Svensson

Biträdande rektor

019-21 44 15

henrik.svensson@orebro.se

Daniel Poignant

Biträdande rektor

019-21 61 62

daniel.poignant@orebro.se

Maria Lindh

Administrativ samordnare

019-21 25 76

maria.lindh@orebro.se

Karin Lilja

Administratör

019-21 36 79

karin.lilja@orebro.se

Pelle Åsberg

Vaktmästare

019-21 37 52

pelle.asberg@orebro.se


Kontaktuppgifter till våra arbetslag

Telefonnummer till respektive arbetslag

Klass

Telefon

Förskoleklass

019-21 35 70

Klass 1A

019-21 35 70

Klass 1B

019-21 35 70

Klass 2A

019-21 35 70

Klass 2B

019-21 35 70

Klass 3A

019-21 31 04

Klass 3B

019-21 31 38

Klass 4A

019-21 36 99

Klass 4B

019-21 36 99

Klass 5A

019-21 36 48

Klass 5B

019-21 36 48

Klass 6A

019-21 36 98

Klass 6B

019-21 36 98

Klass 1–6D

019-21 36 69

Grundsärskolan

070-398 93 23

Kontaktuppgifter till all personal

orebro.se kan du söka efter kontaktuppgifter Länk till annan webbplats. till våra lärare. Du kan välja att söka på en persons namn eller på skolans namn. Om du söker på skolans namn får du fram kontaktuppgifter till all skolans personal.

Kontaktuppgifter till avdelningarna på grundskolans fritidshem

Telefonnummer till grundskolans fritidshem

Avdelning

Telefon

Opalen

019-21 35 61

Safiren

019-21 36 95

Kontaktuppgifter till grundsärskolans fritidshem

Telefonnummer till grundsärskolans fritidshem

Avdelning

Telefon

Grundsärskolans fritidshem

070-340 83 36

Kontaktuppgifter till grundskolans elevhälsa

Telefon och e-post till personal på grundskolans elevhälsa

Namn

Titel

Telefon

E-post

Khamilla Vali Gustafsson

Skol­sköterska

019-21 36 45

khamilla.vali.gustafsson@orebro.se

Georgios Syrakis

Skolläkare

Besök bokas via skol­sköterskan


Hanna van der Poel

Skol­psykolog

019-21 24 28

hanna.van.der.poel@orebro.se

Anna Mazetti

Kurator

019-21 22 05

anna.mazetti@orebro.se

Kicki Åström

Special­pedagog

019-21 36 85

kicki.astrom@orebro.se

Anette Persson

Specialpedagog

019-21 25 12

anette.persson@orebro.se

Telefon och e-post till personal på grundsärskolans elevhälsa

Namn

Titel

Telefon

E-post

Lena Fridlund

Skolsköterska

019-21 36 45

lena.fridlund@orebro.se

Georgios Syrakis

Skolläkare

Besök bokas via skolsköterskan


Hanna van der Poel

Skolpsykolog

019-21 24 28

hanna.van.der.poel@orebro.se

Sofia Löwengren

Kurator

019-21 21 28

sofia.lowengren@orebro.se

Marie-Christine Knutsson

Specialpedagog

019-21 24 60

marie-christine.knutsson@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolrestaurangen

Telefon och e-post till kökschef och kostchef

Namn

Titel

Telefon

E-post

Anne-Louise Wiklund

Kökschef

019-21 36 51

brickebackensskola.kok@orebro.se

Christin Hallner

Kostchef

019-21 40 25

maltider.grundskola@orebro.se

Tyck till om vår verksamhet

Dina åsikter är viktiga för oss och hjälper oss att utveckla och förbättra vår verksamhet. Om du vill tycka till om oss och vår verksamhet, till exempel ge oss beröm eller framföra klagomål, är du välkommen att kontakta oss genom att lämna din synpunkt på orebro.se Länk till annan webbplats. eller ringa 019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter).