På Örebro kommuns webbplats använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till Almby skola och vår personal. Här finns även information om hur du gör om du vill framföra synpunkter på vår verksamhet.

Telefon och adress

Expedition: 019-21 38 00
E-post: almby.skola@orebro.se

Besöksadress: Prostvägen 10
Postadress: Box 31220, 701 35 Örebro

Sjukanmälan

Kontaktuppgifter till skolledning, administration och vaktmästeri

Namn

Titel

Telefon

E-post

Anki Lindell

Rektor F–3 och grundsärskola

019‑21 51 18

anki.lindell@orebro.se

Fredrik Bergman

Rektor 4–6

019-21 51 19

fredrik.bergman@orebro.se

Viktora Holmgren

Rektor 7–9

019-21 38 01

viktoria.holmgren@orebro.se

Helmina Pallhed

Bitr. rektor grundsärskola

019-21 37 13

helmina.pallhed@orebro.se

Christine Ohlsson

Adm. chef

019-21 38 29

christine.ohlsson@orebro.se

Camilla Jägergård

Administrativ samordnare F–6

019-21 52 07

camilla.jagergard@orebro.se

Jackie Flygare


Administratör åk 7–9 och grundsärskola

019-21 38 00

jackie.flygare@orebro.se

Elvir Bajagilovic

IT-vaktmästare

019-21 10 05

elvir.bajagilovic@orebro.se

Håkan Larsson

Vaktmästare

019-21 38 11

hakan.c.larsson@orebro.se

Ann-Louise "Lollo" Hedström

Studie- och yrkesvägledare

019-21 38 05

ann‑louise.hedstrom@orebro.se


Kontaktuppgifter till våra arbetslag

Årskurs F–3

Arbetslag

Telefon

Arbetslag Gul, förskoleklass

019-21 51 17

Arbetslag Blå, årskurs 1

019-21 51 12

Arbetslag Röd, årskurs 2

019-21 51 11

Arbetslag Grön, årskurs 3

019-21 38 64

Årskurs 4–6

Arbetslag

Telefon

Arbetslag Omega, årskurs 4

019-21 38 15

Arbetslag Alfa, årskurs 5

019-21 51 30

Arbetslag Delta, årskurs 6

019-21 38 63

Grundsärskola ämne 4–6

019-21 38 36

Årskurs 7–9

Arbetslag

Telefon

Team A0, klass 7C, 7D och 9B

019-21 38 16

Team A1, klass 8A, 8B, 9C och 9D

019-21 38 18

Team A2, klass 7A, 7B och 9A

019-21 41 07

Team A3, klass 7E, 8C, 8D och 8E

019-21 67 08

Team A4 inkl. grundsärskola ämne 7–9

019-21 37 36

Grundsärskolans ämnesområden

Arbetslag

Telefon

Grundsärskolans ämnesområden (träningsskola)

019-21 37 87
019-21 37 88

Kontaktuppgifter till våra lärare

Kontaktuppgifter till våra lärare hittar du i Itslearning. Du kan även använda "Sök person" på orebro.selänk till annan webbplats för att hitta kontaktuppgifter.

Kontaktuppgifter till fritidshemmen

Årskurs F–6

Enhet

Telefon

Fritids Blå

019-21 51 12
076-551 16 33

Fritids Röd

019-21 51 11
076-551 16 32

Fritids Grön

019-21 38 64
076-551 32 41

Fritids Gul

019-21 51 17
076-551 16 36

Journummer om ingen öppnat morgonfritids, åk F–3

072-142 12 55

Fritids årskurs 4–6

070-788 11 62

Grundsärskola

Enhet

Telefon

Grundsärskola ämne 4–6

019-21 38 36
070-686 00 96

Grundsärskola ämnesområden träningsskola

019-21 37 87
019-21 37 88

Kontaktuppgifter till elevhälsan

Namn

Titel

Telefon

E-post

Eva Normark

Skol­sköterska årskurs F–3 och grundsärskola

019-21 37 24

eva.normark@orebro.se

Ethel Arnesson

Skol­sköterska årskurs 4–6

019-21 52 04

ethel.arnesson@orebro.se

Sofie Biteus

Skol­sköterska årskurs 7–9

019-21 38 09

 sofie.biteus@orebro.se

Georgios Syrakis

Skolläkare

Besök bokas via skol­sköterskan


Martin Stackelberg

Skol­psykolog

019-21 24 37

martin.stackelberg@orebro.se

Eva Ekendahl

Kurator

019-21 27 03

eva.ekendahl@orebro.se

Malin Gunnarsson Malmgren

Kurator

019-21 51 04

malin.gunnarsson.malmgren@orebro.se

Camilla Örvill

Speciallärare 7–9

019-21 38 04

camilla.orvill@orebro.se

Marie Johansson

Specialpedagog grundsärskola

019-21 24 60

marie.b.johansson@orebro.se

Magdalena Aronsson

Special­lärare årskurs F–3

019-21 10 37

magdalena.aronsson@orebro.se

Anna Otterström

Special­lärare årskurs 4–6

019-21 51 43

anna.otterstrom@orebro.se

Christina Waigel

Special­lärare årskurs 7–9

019-21 38 38

christina.waigel@orebro.se


Kontaktuppgifter till skolrestaurangen

Namn

Titel

Telefon

E-post

Bobby Ek

Kökschef

019-21 38 23

almbyskola.kok@orebro.se

Glenn Landin

Kock

019-21 38 23

almbyskola.kok@orebro.se

Tyck till om vår verksamhet

Dina åsikter är viktiga för oss och hjälper oss att utveckla och förbättra vår verksamhet. Om du vill tycka till om oss och vår verksamhet, till exempel ge oss beröm eller framföra klagomål, är du välkommen att kontakta oss genom att lämna din synpunkt på orebro.selänk till annan webbplats eller ringa 019-21 10 00 (Servicecenter).

Hitta till oss

Almby skola ligger i stadsdelen Almby i östra delen av Örebro.

Orienteringskarta över skolområdet.PDF (pdf, 431.3 kB)

Med buss

Från centrum tar du buss 2 eller 3 mot Brickebacken och kliver av vid hållplatsen Tybble centrum. Följ sedan skyltar på andra sidan vägen mot skolan. Bussresan tar cirka 15 minuter.

Med bil

Från resecentrum följer du Östra Bangatan söderut och tar vänster in på Rudbecksgatan. Åk vidare på Rudbecksgatan cirka 2,3 km. Vid Tybble centrum ta vänster och följ skyltarna. Bilresan från resecentrum tar cirka 6–7 minuter

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages