På Örebro kommuns webbplats använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till Almby skola och vår personal. Här finns även information om hur du gör om du vill framföra synpunkter på vår verksamhet.

Telefon och adress

Expedition: 019-21 10 00
E-post: almby.skola@orebro.se

Besöksadress: Prostvägen 10
Postadress: Box 31220, 701 35 Örebro

Sjukanmälan

Kontaktuppgifter till skolans personal, fritids, elevhälsa och skolrestaurang

Kontaktuppgifter till skolledning, administration och vaktmästeri

Telefon och e-post till skolledning, administration, vaktmästeri och studie- och yrkesvägledare

Namn

Titel

Telefon

E-post

Helena Larsson

Bitr. rektor F–3

019‑21 51 18

helena.larsson@orebro.se

Agneta Hedlund Medin

Bitr. rektor 4–6

019‑21 51 19


agneta.hedlund.medin@orebro.se

Viktora Holmgren

Rektor 7–9 och grundsärskola ämnen 7–9

019-21 38 01

viktoria.holmgren@orebro.se

Henrik Ljung

Bitr. rektor 7-9

019-21 60 54

henrik.ljung@orebro.se

Helmina Pallhed

Bitr. rektor grundsärskola ämnesområden 1–9 och ämnen 4–6

019-21 37 13

helmina.pallhed@orebro.se

Christine Ohlsson

Adm. chef
Serviceteam

019-21 38 29

christine.ohlsson@orebro.se

Rouya Zafardoust Gharviri

Administratör F–6

019-21 31 36

rouya.zafardoust.gharviri@orebro.se

Anna Norström

Administratör åk 7–9 och grundsärskola, ämnesområden 1–9 och ämnen 7–9

019-21 38 00

anna.norstrom@orebro.se

Elvir Bajagilovic

IT-vaktmästare

019-21 10 05

elvir.bajagilovic@orebro.se

Håkan Larsson

Vaktmästare

019-21 38 11

hakan.c.larsson@orebro.se

Ann-Louise "Lollo" Hedström

Studie- och yrkesvägledare

019-21 38 05

ann‑louise.hedstrom@orebro.se

Kontaktuppgifter till arbetslagen

Telefonnummer till arbetslag i årskurs F–3

Arbetslag

Telefon

Arbetslag Grön, förskoleklass

019-21 38 64

Arbetslag Gul, årskurs 1

019-21 51 17

Arbetslag Blå, årskurs 2

019-21 51 12

Arbetslag Röd, årskurs 3

019-21 51 11

Telefonnummer till våra arbetslag i årskurs 4–6

Arbetslag

Telefon

Arbetslag Delta, årskurs 4

019-21 38 63

Arbetslag Omega, årskurs 5

019-21 38 15

Arbetslag Alfa, årskurs 6

019-21 51 30

Grundsärskola ämne 4–6

019-21 38 36

Telefonnummer till arbetslag i årskurs 7–9

Arbetslag

Telefon

Team A0, klass 7E, 8C, 8D

019-21 38 16

Team A1, klass 7C, 7D, 9A, 9B

019-21 38 18

Team A2, klass 7A, 7B, 8A, 8B

019-21 41 07

Team A3, klass 8E, 9C, 9D, 9E

019-21 67 08

Team A4 inkl. grundsärskola ämne 7–9

019-21 37 36

Telefonnummer till arbetslag för grundsärskolans ämnesområden

Arbetslag

Telefon

Grundsärskolans ämnesområden (träningsskola)

019-21 37 87, 019-21 37 88

Kontaktuppgifter till våra lärare

Kontaktuppgifter till våra lärare hittar du i Itslearning. Du kan även använda "Sök person" på orebro.se Länk till annan webbplats. för att hitta kontaktuppgifter. Där kan du välja att söka på en persons namn eller på skolans namn. Om du söker på skolans namn får du fram kontaktuppgifter till all skolans personal.

Kontaktuppgifter till fritidshemmen

Telefonnummer till respektive fritids i årskurs F–6

Enhet

Telefon

Fritids Blå

019-21 51 12, 076-551 16 33

Fritids Röd

019-21 51 11, 076-551 16 32

Fritids Grön

019-21 38 64, 076-551 32 41

Fritids Gul

019-21 51 17, 076-551 16 36

Journummer om ingen öppnat morgonfritids, åk F–3

072-142 12 55

Fritids årskurs 4–6

076-551 20 99

Grundsärskola

Telefonnummer till grundsärskolans respektive fritidshem

Enhet

Telefon

Grundsärskola ämne 4–6

019-21 38 36, 070-686 00 96

Grundsärskola ämnesområden träningsskola

019-21 37 87, 019-21 37 88

Kontaktuppgifter till elevhälsan

Telefon och e-post till elevhälsans personal

Namn

Titel

Telefon

E-post

Eva Normark

Skol­sköterska årskurs F–3 och grundsärskola

019-21 37 24

eva.normark@orebro.se

Maryam Armandi Mohseni

Skol­sköterska årskurs 4–6

019-21 20 10

maryam.armandi.mohseni@orebro.se

Sofie Biteus

Skol­sköterska årskurs 7–9

019-21 38 09

 sofie.biteus@orebro.se

Georgios Syrakis

Skolläkare

Besök bokas via skol­sköterskan


Martin Stackelberg

Skol­psykolog

019-21 24 37

martin.stackelberg@orebro.se

Malin Gunnarsson Malmgren

Kurator årskurs F–3

019-21 38 13

malin.gunnarsson.malmgren@orebro.se

Eva Ekendahl

Kurator årskurs 4–6 och grundsärskolans ämnesområden

019-21 27 03

eva.ekendahl@orebro.se

Matilda Anderot

Kurator årskurs 7–9 och grundsärskolans ämnen 7–9

019-21 60 07

matilda.anderot@orebro.se

Camilla Örvill

Speciallärare 7–9

019-21 38 04

camilla.orvill@orebro.se

Ellika Melander

Specialpedagog grundsärskola

019-21 37 87

ellika.melander@orebro.se

Magdalena Aronsson

Special­pedagog årskurs F–3

019-21 10 37

magdalena.aronsson@orebro.se

Anna Otterström

Special­lärare årskurs 4–6

019-21 51 43

anna.otterstrom@orebro.se

Maria Eklund

Speciallärare årskurs 4–6

019-21 56 65

maria.a.eklund@orebro.se

Christina Waigel

Special­lärare årskurs 7–9

019-21 38 38

christina.waigel@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolrestaurangen

Telefon och e-post till kökschef och kock

Namn

Titel

Telefon

E-post

Bobby Ek

Kökschef

019-21 38 23

almbyskola.kok@orebro.se

Glenn Landin

Kock

019-21 38 23

almbyskola.kok@orebro.se

Tyck till om vår verksamhet

Dina åsikter är viktiga för oss och hjälper oss att utveckla och förbättra vår verksamhet. Om du vill tycka till om oss och vår verksamhet, till exempel ge oss beröm eller framföra klagomål, är du välkommen att kontakta oss genom att lämna din synpunkt på orebro.se Länk till annan webbplats. eller ringa 019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter).

Hitta till oss

Almby skola ligger i stadsdelen Almby i östra delen av Örebro.

Orienteringskarta över skolområdet. Pdf, 431.3 kB. (Pdf, 431.3 kB)

Med buss

Från centrum tar du buss 2 eller 3 mot Brickebacken och kliver av vid hållplatsen Tybble centrum. Följ sedan skyltar på andra sidan vägen mot skolan. Bussresan tar cirka 15 minuter.

Med bil

Från resecentrum följer du Östra Bangatan söderut och tar vänster in på Rudbecksgatan. Åk vidare på Rudbecksgatan cirka 2,3 km. Vid Tybble centrum ta vänster och följ skyltarna. Bilresan från resecentrum tar cirka 6–7 minuter

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Denna funktion fungerar inte i äldre versioner av Edge eller Internet Explorer.