På Örebro kommuns webbplats använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Kontakt

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till Adolfsbergsskolan och vår personal. Här finns även information om hur du gör om du vill framföra synpunkter på vår verksamhet.

Telefon och adress

Expedition: 019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter)
E-post: adolfsbergsskolanf-6@orebro.se, adolfsbergsskolan7-9@orebro.se

Besöksadress: Halltorpsvägen 11–13
Postadress: Box 31250, 701 35 Örebro

Sjukanmälan

Kontaktuppgifter till skolledning och administration årskurs F–6

Namn

Titel

Telefon

E-post

Linnéa Ericsson Hesse

Rektor, årskurs F–6

019‑21 59 59

linnea.ericsson.hesse@orebro.se

Oskar Jacobson

Bitr. rektor, årskurs F–6

019-21 61 81

oskar.jacobson@orebro.se


Madelene Engström

Administratör, årskurs F–6

019-21 20 51

madelene.a.engstrom@orebro.se

Bo Fritzson

Administrativ samordnare, årskurs F–6

019-21 14 60

bo.fritzson@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolledning och administration årskurs 7–9

Namn

Titel

Telefon

E-post

Anneli Widestrand

Rektor, årskurs 7–9

019‑21 20 52

anneli.widestrand@orebro.se

Lilian Nehmé

Bitr. rektor, årskurs 7–9

019-21 48 49

lilian.nehme@orebro.se

Susanne Forsberg

Administratör, årskurs 7–9

019-21 20 50

susanne.a.forsberg@orebro.se

Bo Fritzson

Administrativ samordnare, årskurs 7–9

019-21 14 60

bo.fritzson@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolledning och administration grundsärskola F–9, RH 1–9 och KSU 1–9

Namn

Titel

Telefon

E-post

Ulrika Andersson

Rektor, grundsärskola, RH och KSU

019-21 41 62

ulrika.b.andersson@orebro.se

Malin Blomgren

Bitr. rektor, grundsärskola, RH och KSU

019-21 30 20

malin.blomgren@orebro.se

Malin Stoll

Administratör, grundsärskola, RH och KSU

019-21 20 73

malin.stoll@orebro.se

Bo Fritzson

Administrativ samordnare, grundsärskola, RH och KSU

019-21 14 60

bo.fritzson@orebro.se


Övrig administrativ personal och skolservice

Namn

Titel

Telefon

E-post

Antonia Simonovic

Bibliotekarie

019-21 20 36

antonia.simonovic@orebro.se

 

Emil Grafström

IT-tekniker

019-21 20 92

emil.grafstrom@orebro.se

Markus Karlsson

Vaktmästare

019-21 20 62

markus.karlsson@orebro.se

 

Kontaktuppgifter till våra arbetslag i årskurs F–6

Arbetslag

Telefon

Kristallen

076-551 15 78

Opalen

076-496 86 53

Diamanten

076-551 15 75

Årskurs 1–3

076-551 12 20

Årskurs 4–6

076-551 43 56

076-551 62 00

Arken

076-551 15 81

070-248 32 64

Rubinen

076-551 15 82

Pärlan

076-551 37 29


Kontaktuppgifter till våra arbetslag i årskurs F–6

Arbetslag

Telefon

Arbetslag A

072-084 37 77

Arbetslag B

076-496 83 03

Arbetslag C

072-085 47 74

Arbetslag D

076-551 15 83

Arbetslag E

072-085 48 18

Arbetslag F

076-551 15 79

Kontaktuppgifter till all personal

orebro.se kan du söka efter kontaktuppgifter Länk till annan webbplats. till våra lärare. Du kan välja att söka på en persons namn eller på skolans namn. Om du söker på skolans namn får du fram kontaktuppgifter till all skolans personal.

Kontaktuppgifter till fritids

Kontaktuppgifter till elevhälsan

Årskurs F–6

Namn

Titel

Telefon

E-post

Lina Josefsson

Skolsköterska

019-21 20 56

lina.a.josefsson@orebro.se

Åsa Borulf

Skolläkare

Besök bokas via skol­sköterskan


Michael Dahlman

Skolpsykolog

Träffas enligt överens­kommelse

michael.dahlman@orebro.se

Berit Appell

Kurator

019-21 27 12

berit.appell@orebro.se

Lena Borglund

Specialpedagog RH, grundsärskola

019-21 20 99

lena.borglund@orebro.se

Ewa Mejsten

Specialpedagog KSU

019-21 21 25

ewa.mejsten@orebro.se

Susanne Runesson

Specialpedagog

019-21 23 82

susanne.runesson@orebro.se

Camilla Körberg

Specialpedagog

019-21 21 32

camilla.korberg@orebro.se


Årskurs 7–9

Namn

Titel

Telefon

E-post

Ljiljana Knezevic

Skolsköterska

019-21 20 63

ljiljana.knezevic@orebro.se

Åsa Borulf

Skolläkare

Besök bokas via skol­sköterskan


Michael Dahlman

Skolpsykolog

Träffas enligt överens­kommelse

michael.dahlman@orebro.se

Berit Appell

Kurator

019-21 27 12

berit.appell@orebro.se

Lena Borglund

Specialpedagog

019-21 20 99

lena.borglund@orebro.se

Ewa Mejsten

Specialpedagog

019-21 21 25

ewa.mejsten@orebro.se

Christer Westerdahl

Specialpedagog

019-21 20 43

christer.westerdahl@orebro.se

Ingela Svärd

Specialpedagog

019-21 20 45

ingela.svard@orebro.se

Linda Olsson

Studie- och yrkesvägledare

019-21 20 65

linda.a.olsson@orebro.se

Kontaktuppgifter till skolrestaurangen

Namn

Titel

Telefon

E-post

Niklas Sörensen

Kökschef

019-21 20 70

adolfsbergsskolan.kok@orebro.se

Tyck till om vår verksamhet

Dina åsikter är viktiga för oss och hjälper oss att utveckla och förbättra vår verksamhet. Om du vill tycka till om oss och vår verksamhet, till exempel ge oss beröm eller framföra klagomål, är du välkommen att kontakta oss genom att lämna din synpunkt på orebro.se Länk till annan webbplats. eller ringa 019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter).